Kişiye özel dikimlerine düğünden en az 3 ay önce başlanmalıdır. Dikim sürecine erken başlanmasının sebebi dikim esnasında değişimler ve kumaş opsiyonları için fırsat oluşturmaktır. Kumaş seçiminden sonra gelinlik sıfırdan dikilip provalara hazırlama süreci başlar. Bu süreç 1-2 ay sürer. Hazır gelinlik modellerinde bile gelinliğin gelin adayının üzerine uyarlaması belli zaman alır. Hazır gelinlik modellerinde prova ve hazırlık süreci daha kısa sürer.

Kişiye özel gelinlik modellerinin en önemli artısı istediğiniz modeli seçebilir, gelinliği istediğiniz şekilde süsleyebilirsiniz. Kendi tarzınızı yansıtan gelinlik modelini kendiniz oluşturabilirsiniz. Hazır gelinliklerde tarzınızı yansıtan gelinlikleri bulmakta zorlanabilirsiniz.

Kişiye özel gelinlik tasarımında gelinlik provaları çok önemlidir. Prova aşamasında beğenilmeyen noktalar sorgulanmalı daha iyi ürün elde etmek için nasıl daha iyi olur sorusu cevaplanmalıdır. Hazır gelinlikler süresi kısa gelinler için kurtarıcıdır fakat dezavantajları ise aynı model giymiş birçok gelinle pişti olabilirsiniz. Hazır gelinlik modellerinin kalıbı tam üzerinize oturmayabilir. Kişiye özel gelinliklerde ölçü ve kalıp gelin adayıyla birebir örtüşür. Bedenin oturmaması straplezin düşmesi gibi sorunlar ortadan kalkar.

Kişiye özel gelinlik modeli seçerken dikkatli olmalısınız. İnternet kanalını kullanarak birçok firmayı karşılaştırabilirsiniz. Firma seçerken firmanın sağlam referanslarının olmasına önem verin. Zevkinizi temsil eden, tarzınıza uygun kişiye özel gelinlikleri uygun fiyata sunan sağlam firmaları tercih etmelisiniz. Beğendiğiniz modelleri düğünden önce mutlaka denemelisiniz. Deneme aşamasında sorunlu bölgeleri mutlaka önceden söylemelisiniz.

Kişiye özel gelinliklerde modelleri 3-5 provada hazırlanır. İlk 2 prova süresi birbirine çok yakındır. Son prova ise düğüne 1 ay kala yapılır. Hazır gelinliklerin gelin adayının fiziğine uygun hale getirilmesi ise, çıkacak tadilatın boyutuna göre iki saat ile bir hafta arası değişir. İster hazır gelinlik modeli seçimi olsun ister kişiye özel dikim gelinlik olsun gelinlik seçimini aceleye getirmeyin. Gerekli araştırmaları yapıp sizin için kusursuz gelinlik dikimi yapacak firmayı seçmelisiniz. Kişiye özel gelinlik fiyatları ise gelinlik firmasına, gelinliğin kumaşına, gelinliğin yapımı için harcanan süreye ve emeğe bağlı olarak değişir.

 

Bu içeriği oylayabilirsiniz
[Total: 0 Average: 0]